John L. Hennessy Award


Program   Trophies   Speakers   Founders 

HTA Award of Excellence Recipients 

Hennessy Hall of Fame    Collectables    Main Page

Past Alumni of Travelers by Sponsoring Association
National Restaurant Association (NRA)
International Food Service Executives Association (IFSEA)
United States Air Force Headquarters Staff

Year Traveled

 Society for Hospitality and Foodservice Management (SHFM)
 - Bold indicates life time membership in the Hennessy Travelers Association

NRA Certifications
Food Management Professional (FMP)

2016 Mark Freeman
Senior Manager -
Global Services Dining
Microsoft

Society for Hospitality and Foodservice Management

Jim Wulforst, FMP
Golden Gate Ventures, LLC
Society for Hospitality and Foodservice Management

2015 Mr. Jim Wulforst, FMP, Golden Gate Ventures, LLC, SHFM
2014 Special Note:  Due to the continued suppression of government travel and inability for senior Air Force leadership to secure funding for military travelers, the NRA continues in 2014 supporting and fully funding industry travelers and past Hennessy Travelers Association volunteers for the installation level evaluations.  This continued dedication ensures that 58 years of industry peer assessments, validation, training and industry recommendations for improvement continue recognizing excellence worldwide.
HUGE thanks to all of our dedicated volunteers who continue to "reported for duty" on a moments notice!

- Eastern Hemisphere Team
Mr. Joseph DeRosa, National Restaurant Association (NRA)
Mrs. Jara Allen, National Restaurant Association (IMCEA)


- Western Hemisphere Team
Mr. Kevin Settles, National Restaurant Association (NRA)
Mr. Art Ritt, National Restaurant Association (NRA/IFSEA)

 

2013 Special Note:  Due to the imposed sequestration mandate restricting all travel by military members, past trained Hennessy Travelers Association volunteers traveled to each participating installation, ensuring 57 years of industry recognizing excellence worldwide remained unbroken.  HUGE thanks to all of our dedicated volunteers who "reported for duty" on a moments notice!

- Eastern Hemisphere Team

Dick Crawford* (NRA) Moody, GA arr: 4/10-dep: 4/12
Art Ritt (SHFM/IFSEA) Eglin, FL arr: 4/14-dep: 4/17
Hurlburt Fld, FL arr: 4/17-dep: 4/19
Russ Adams* (NRA) Keesler, MS arr: 3/18-dep: 4/21
Dick Crawford (NRA) Whiteman, MO arr: 4/01-dep: 4/04
*Jack Kleckner (SFM/IFSEA) – Aviano

- Western Hemisphere Team
Art Myers* (NRA) Sheppard, TX arr: 4/01-dep: 4/04
Jara Allen (IMCEA/SFM)
Art Myers* (NRA) Peterson, CO arr: 4/07-dep: 4/10
Carmen Vacalebre (NRA)
Bob Ansara* (NRA) Nellis, NV arr: 4/8-dep: 4/11
Bob Rice (NRA)
Pete Mihajlov* (NRA) Malmstrom, MT arr: 4/10-dep: 4/12
Steve Watson (NRA) McChord, WA arr: 4/07-dep: 4/10
*Nydia Ekstrom (IFSEA) - Yokota

--------------------------------------------------------------------------------------------

- SMS Kenneth W. Disney Awards Team (Air National Guard)
   Dick Hynes (SHFM), Art Myers (NRA) & Jara Allen (IMCEA/SHFM)

-------------------------------------------------------------------------------------------- 

- Air Force Reserve Command Hennessy Awards
  Steve Watson, CCM (NRA) & Pete Mihajlov (NRA)

*Denotes lead Traveler

2012 Mr. Ted Mayer
Mr. Rob Geile, CFSP, LEED AP - SMS Kenneth W. Disney Awards (ANG)
2011 Ms. Jara Allen - John L. Hennessy Awards (AD)
Mr. Dick Hynes - SMS Kenneth W. Disney Awards (ANG)
2010 Mr. Rob Geile, CFSP, LEED AP (Single Unit Team) - John L. Hennessy Awards (AD)
Mr. Dick Hynes - SMS Kenneth W. Disney Awards (ANG)
Mr. Art Ritt, CFE - Air Force Reserve (AFRC)
2009 Mr. Art Ritt, CFE
2008 Mr.  Ron Tremper, FMP
2007 Mr. Owen Moore
2006 Mr. Richard L. Hynes
2005 Mr. Russ Benson
2004 Ms. Charnette Norton
2003 Mr. Robert Whitcomb
2002
Mr. Jim Wulforst, FMP
2001
Mr. Ronald Ehrhardt, FMP
2000
Mr. David Davidson

1999

Ms. Debi Benedetti

1998

Ms. Nancy Wright-Schual
1997
Mr. Richard Kresky
1996
Mr. David Tucker
1995
Mr. Bill Lembach
1994
Ms. Julie Flik, FMP
1993
Ms. Doris Davis-Melzarek
1992
Ms. Amy Greenberg
1991
Mr. Gary Gunderson
1990
Ms. Lease Plimpton
1989
Mr. Richard A. Hardin
1988
Mr. Lawrence Appleton
1987
Ms. Patricia L. Habermeyer
1986
Mr. L. Michael Barclay
1985
Ms. Deanna R. Hormel
1984
Mr. Harlowe R. Kehoe
1983
Ms. Kay Stammers
1982
Mr. Richard Ysmael
1981
Mr. Robert C. Trumbore
1980
Ms. Margaret A. Gowetz
1979
Mr. Robert W. Cook
1978
Mr. William J. Linder
1977
Mr. William F. Furgason
1976
Mr. Gerald C. McDonnell
1975
Ms. Roberta Bennett
1974
Mr. Bernard J. Fischer
1973
Mr. Robert Horn
1972
Mr. Charles Wagner
1971
Mr. Joseph M. Danchak
1970
Mr. Peter J. Roboti
1969
Mr. Fred J. France
1968
Mr. L.E. Tradewell
1967
Mr. Odis Masters
1966
Mr. Arthur M. Pula
1965
Mr. Fred E. Dorlon
1964
Mr. Fred E. Dorlon
1963
Ms. Dorothy Larsson
1962
Mr. Roy Schwinn
1961
Mr. Fred J. France
1960
Mr. Herbert N. Flaster
1959
Mr. Peter J. Roboti
1958
Mr. John Courchaine
1957
Mr. Dan C. Robertson

     
Top


For more information you can contact us at HTA@satx.rr.com